Mivel a tűzgömb a meteorjelenség egyik kitüntetett típusa, ezért kezdjük mindjárt a legelején: mi is a meteor? A meteorjelenség (népies nevén hullócsillag) a Föld légkörében 80-120 km magasan a légkört alkotó molekuláknak és részecskéknek ütköző, ezért a súrlódás következtében felizzó (1000-2000 ⁰C) meteoroid által kiváltott fényes, szabadszemmel is látható felvillanás. Kiváltó oka lehet egy apró porszem, vagy üstökösökből-kisbolygókból származó törmelék. (Például a Perseidák a 109P/Swift-Tuttle üstököstől származnak.) Ezeket meteoroidnak nevezzük. Átlagos sebességük 11-72 km/s közé esik. Egy +2 magnitúdós[1] fényességű meteoroidszemcse méretileg elég kicsi, mindössze 4-6 mm és tömege kb. 0,1 g, Abban az esteben, ha mérete meghaladja a 20 cm-t és nem robban szét a légkörben (bolida), és földet ér, akkor meteoritnak nevezzük. Anyaguk általában kő vagy vas, de találhatunk kő-vas meteoritokat is.

260,1 g-os, a Szaharában 2015-ben talált, klasszifikálatlan, NWA XXX meteorit, Rezsabek Nándor gyűjteményéből. Rezsabek Levente felvétele.
Meteor terminológia. (Vincent Perlerin és Mike Hankey,
https://amsmeteors.org/)

A meteorok észlelése az egyik legegyszerűbb és legkellemesebb időtöltés, nem kell hozzá sem távcső, sem egyéb optikai eszköz, csak a két szemünk. Nincs is jobb annál, mint egy nyári éjjel a polifoamon vagy a felfújható matracon fekve a Perseidákat nézni. (Melyek július 17-től augusztus 24-ig aktívak.) A legcélszerűbb egy-egy rajmaximum idején kémlelni az eget mivel ilyenkor biztosan láthatunk párat. (A Geminidák rajmaximumának idején átlagosan 120 db/óra.)

És ha már példának meteorrajokat hoztam fel, nézzük meg, hogy pontosan mik is ezek. Minden meteorrajnak van egy szülőüstököse, amiből ők keletkeztek, de lehetnek egy kisbolygó maradványai is. Egy meteorrajt akkor láthatunk, ha a Föld keresztezi ezeknek az üstökös- vagy kisbolygómaradványoknak a pályáját. Egy raj onnan kapja a nevét, hogy a radiánsa[2] mely csillagképben helyezkedik el (A Perseida meteorraj radiánsa a Perseus, a Geminida meteorraj radiánsa a Gemini csillagképben helyezkedik el.) De most térjünk vissza a tűzgömbre. Egy meteort akkor nevezzük tűzgömbnek, ha a fényessége meghaladja a Vénusz fényességét (ismereteim szerint ez -5 magnitúdó, de egyes források szerint -4 magnitúdótól számít tűzgömbnek).

Statisztikailag nem lehet előre kiszámítani, hányadik meteor lesz egyben tűzgömb is. Mivel előre nem lehet tudni, hogy egy tűzgömb mikor és hol fog feltűnni, ezért fotografikus rögzítésük az egyik legnehezebb. Ez tipikusan az az eset, amikor jókor kell jó helyen lenni, vagy fényképezőgépünk jókor nézzen jó irányba. Emiatt elég kevés kép születik tűzgömbökről, és ezért egy ilyen fotó nagyon különleges, egyedülálló, és általában igen látványos, amire példát saját észleléseim közül tudok felhozni.

Ez az észlelés egészen pontosan 2018. szeptember 28-án péntek este történt, amikor az éppen lemenő, de még észlelhető M24-et és környékét pásztáztam 10×50-es binokulárommal. Ugyan ebben az időben még akkor kísérletezés céljából a telefonom csíkhúzós képhez exponált. (A tervezett kép nem készült el.) Az égbolt ezekhez a tevékenyégekhez éppen ideális volt. Az átlátszóság kiváló, a légköri nyugodtság 10/9, a határmagnitúdó pedig 4 körüli volt. Valahol az M23 környékén járhattam, amikor hirtelen egy nagyon fényes, éles fényre figyeltem fel. Egy tűzgömböt láttam, melynek fényessége -7 magnitúdó körüli volt (Összehasonlításként a telihold fénye -12,6 magnitúdó). Óriási látvány volt, igaz, az elejét nem láttam, de a végét sikerült elcsípnem. Maga a tűzgömb zöldes fényű volt, és körülbelül 30 fokot tett meg az égen 2,5-3 másodperc alatt. Maradó nyomot nem hagyott. (Ez a meteorok elhaladása miatt keletkező ioncsatorna, ami több másodpercen keresztül fénylik.) Időben elhelyezve magyar idő szerint 20:28-kor (18:28 UT) történt a jelenség.

Tűzgömb Balázs Gábor felvételén.

Magának a képnek külön érdekessége, hogy telefonnal készült. Mivel az ehhez hasonló képeket digitális fényképezőgépekkel vagy DSLR fényképezőkkel csinálták, ismereteim szerint telefonnal nem sokan próbálnak éjszakai tájképeket készíteni. Viszont az újabb és újabb telefonok egyre inkább alkalmasak erre a célra.

Szerző: Balázs Gábor

Források:
http://vcse.hu/perseida-maximum-sok-hullocsillaggal-augusztusban-csizmadia-szilard/
https://www.amsmeteors.org/2013/03/meteor-terminology/
BTC csillagatlasz kistávcsövekhez
Amatőrcsillagászok kézikönyve



[1] Csillagászati mértékegység. Csillagok és más égitestek fényességének meghatározására használják.

[2] Az ég adott pontján egy képzeletbeli pont ahonnan a meteorok szétsugároznak.