Szerző: Kovács Gergő

Naprendszerünk bolygói néha, a köztük lévő távolságok dacára, mégis a keringésük végett magától értetődő módon egymás mellé kerülnek az ember egén. Így tesz a Jupiter és Szaturnusz is, melyek már most igen közel kerültek egymáshoz, a távolság pedig köztük egyre csökken. December 21-én ez a randevú betetőzik: szabad szemmel szinte összeér e két égitest.

A Jupiter és a Szaturnusz közeledése. Kép: Stellarium
A két bolygó egyre közelít egymáshoz. Balázs Gábor december 8-ai felvétele.
Sigma 70-300mm f/4-5,6 APO DG Macro; Canon 400D; 16x ISO 1600 1s

Ekkor a köztük lévő távolság mindössze 6 ívperc lesz, ami a telihold látszó átmérőjének az 1/5-e. Szabad szemmel valószínűleg nem is fogjuk tudni szétválasztani őket, távcsővel nézve azonban igen megkapó látvány lesz az egy látómezőben lévő két égitest.

A Jupiter és a Szaturnusz december 21-én. Kép: Stellarium

Ez a közelség viszont hamar véget ér, ki-ki a maga útján halad tovább, róva végtelen köreiket csillaguk körül. Kettejük együttállásaira körülbelül 20 évente szokott sor kerülni, azonban a pályasíkjaik dőléseinek enyhe különbsége miatt (a két bolygó pályája között körülbelül 1 fokos szögeltérés van) az együttállásaik során mindig eltérő mértékben közelítik meg egymást. Most majdnem a pályáik metszéspontjában „randevúznak„, így most rekord közel kerülnek egymáshoz: 1623 óta nem volt ilyen szoros közelítés, a legközelebbi, hasonló mértékű is 2080-ban lesz. Ennek fényében nyugodtan kijelenthetjük, hogy igen ritka égi jelenségnek lehetünk tanúi. Azonban ennek ritkasága eltörpül a Jupiter-Szaturnusz fedés mellett, mely extrém ritka: egy ilyen égi esemény átlagosan 14 000 évente történik, a legutóbbi i.e. 6858-ban volt, a legközelebbire pedig még 5521 évet kell várnunk…