Szerző: Rezsabek Nándor

A Meteoritkráter Expedíció harmadik napja a 24 km-es Ries-kráterbéli terepi kutatómunkát jelentette. A nagyobbik asztroblémet egy 15 millió éve becsapódó 1 km-es kisbolygó ütötte. Az in situ vizsgálatok a geomorfológiai és környezeti viszonyokat érintették.

A Drabb Erzsébet – Makai Zoltán – Rezsabek Levente – Rezsabek Nándor alkotta környezettanos-természetfotós csapat szakmai vezetésében elévülhetetlen érdeme volt partnerünknek, az UNESCO hálózatos Geopark Ries-nek, s odaadó geológusának, Gisela Pösgesnek. Gisellával sok-sok évvel ezelőtt leveleztünk, akkor még (az ugyancsak a Geopark működtette) nördlingeni krátermúzeum munkatársa volt (lásd felső képünkön). Ma iránymutatásával jártuk be a Ries legfontosabb földtani és kultúrtörténeti helyszíneit.

Érintve az impakt kráter belső gyűrűjét és külső sáncgyűrűjét. Az egykori krátertó nyomait, valamint földtani szempontból jellemző kőzeteit keresve. Jártunk ősember-barlangnál, római épületmaradványoknál, az Apollo-terepgyakorlatok helyszínén (lásd középső képünkön), valamint autentikus bajor étteremben. Kezembe foghattam egyik példaképem, Eugene Shoemaker geológuskalapácsát, melyet ittjártakor ajándékozott Gisellának.

Délután még Nördlingenben megtekintettük a stílszerűen az Eugene-Shoemaker-Platzon található RiesKraterMuseum gazdag planetológiai tárlatát, majd a St. Georg katedrális 70 méterre emelkedő Daniel tornyából a teljes kráter panorámáját élveztük (lásd alsó képünkön). 

Folyt. köv. 

(Köszönjük támogatóink segítségét: Geopark Ries, Geopark Schwäbische Alb, Lelkes ÁsványBörze, Élet és Tudomány, UtazniJó Utazási Iroda, Dome Facility Services Group.)